Dlaczego się starzejemy ? część 1

Dlaczego się starzejemy ? Co to właściwie jest starość ? Jak ją opóźnić i żyć jak najdłużej ?
Czas biegnie nieubłaganie naprzód. Proces starzenia się i umierania dotyczy każdego z nas. Życie każdego człowieka ma swój biologiczny koniec. Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy od wielu już lat próbują znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje wiele teorii i hipotez próbujących wyjaśnić to zjawisko. Podsumowanie ich wszystkich powoduje, że dzisiaj proces starzenia rozpatruje się na dwóch poziomach : organizmalnym oraz komórkowym.

Dlaczego się starzejemy ?

Dlaczego się starzejemy ?

Starzenie się na poziomie organizmu możemy wyjaśnić w dość prosty i zrozumiały sposób. Jest to utrata zdolności do zwalczania chorób, infekcji, osłabiony metabolizm i odporność na stres. Nasz – z czasem coraz słabszy układ immunologiczny nie jest w stanie skutecznie bronić organizmu przed zakażeniami i nowotworami. Z upływem lat, na skutek wyczerpania możliwości podziału komórek zakłóceniu ulega praca wielu tkanek oraz narządów. W naszym organizmie gromadzi się coraz więcej „błędów i usterek”. Niektóre podstawowe dla nas narządy jak np. serce lub mózg zbudowane są z komórek niepodzielnych,  a więc pozbawionych szansy na odbudowę i regenerację. Rozwinięcie teorii starzenia organicznego mówi, że śmierć jest rozwiązaniem, które właściwie chroni nas przed chorobami. Gdybyśmy żyli zdecydowanie dłużej nękałoby nas coraz więcej chorób. Ponieważ okres reprodukcji zostałby przesunięty w czasie – później zakładalibyśmy rodziny i płodzili dzieci przekazywalibyśmy naszym potomnym coraz „gorszy” materiał genetyczny.

title=”Popup Box na stronę”>Popup Box na stronę

Wyjaśnienie procesu starzenia organizmu na poziomie komórkowym jest już nieco bardziej skomplikowane, ale o tym w kolejnej części artykułu.

 

 

 

 

 

Speak Your Mind

*