Dlaczego się starzejemy? część 2

Dlaczego się starzejemy ? Co to właściwie  jest starość ? Jak ją opóźnić i żyć jak najdłużej ?
Mimo wielu różnych teorii nie ma już dzisiaj żadnych wątpliwości, że u podstaw tego procesu leży starzenie się i obumieranie pojedynczych komórek, z których zbudowane są ludzkie tkanki i narządy.
W trakcie naszego życia komórki ulegają określonej liczbie podziałów – regeneracji(jest to tzw. limit Hayflicka). Liczba ta zależna jest od rodzaju komórki oraz organizmu, z którego pochodzi. W trakcie podziału skracaniu ulegają tzw. telomery, czyli fragmenty chromosomów gdzie zapisana jest informacja genetyczna komórki. Można by właściwie powiedzieć, że wraz z każdym kolejnym podziałem komórka starzeje się. Po osiągnięciu swojego limitu  po prostu umiera, a w jej miejsce nie powstaje już nowa.
Na nasze nieszczęście komórki nowotworowe nie posiadają określonej liczby podziałów i mogą mnożyć się bez ograniczeń.

Dlaczego się starzejemy ?
Organizm samodzielnie wynalazł pewien sposób na wydłużenie życia komórek. Wytwarzany enzym telomeraza wydłuża telomery powodując, że nie skracają się one w tak bardzo zastraszającym tempie. Jednakże aktywność tego enzymu spada wraz z naszym wiekiem.

Istotnym czynnikiem, który wpływa na proces starzenia się naszych komórek są wolne rodniki. Powstające w  procesie oddychania komórkowego wykazują ogromną aktywność uszkadzając zdrowe komórki, białka, geny. Pełnią także pewną pozytywną rolę wspomagając procesy detoksykacji oraz  zwalczania chorób. Jednakże po wykonaniu tych zadań nadmiar wolnych rodników winien zostać zneutralizowany za pomocą przeciwutleniaczy lub inaczej antyoksydantów.

Niestety wolne rodniki powstają nie tylko z przyczyn fizjologicznych. Ich generatorem jest między innymi to co na otacza : dym tytoniowy, spaliny samochodowe, promieniowanie ultrafioletowe. Dostarcza ich również wysoko przetworzona żywność zawierająca barwniki i konserwanty, powstają także w wyniku różnych chorób i stresu.

title=”Popup Box na stronę”>Popup Box na stronę

Czy mamy zatem wpływ na to jak długo żyjemy? Oczywiście , że tak. Nie możemy zmienić – przynajmniej na razie – takich elementów jak choćby liczba podziałów komórki.
Co zatem możemy zrobić? Bardzo wiele. Możemy między innymi wspomagać nasz organizm w zwalczaniu wolnych rodników, możemy zadbać o jego oczyszczanie, wzmacnianie i regenerację. Istnieje bardzo wiele produktów oraz suplementów diety o takim właśnie działaniu.

To w jaki sposób żyjemy, jak dbamy o nasze zdrowie i siłę naszego układu odpornościowego ma bezpośredni wpływ na proces starzenia się naszego organizmu.

 

Dlaczego się starzejemy ? część 1

 

Speak Your Mind

*