Senność po posiłku

Każdy z nas popełnił kiedyś „wykroczenie” bardzo sutego i obfitego posiłku. Choćby w okresie świątecznym, kiedy suto zastawiony stół towarzyszy nam przez kilka kolejnych dni. Jakie uczucia związane są ze spożywaniem takich posiłków? Najczęściej jest to uczucie zadowolenia, przyjemności, ale jednocześnie także senności , a nawet jakby zmęczenia.

Senność po posiłku.

Skąd się to bierze. Obfite posiłki są najczęściej wysokokaloryczne i tłuste. Gdy tak duża porcja jedzenia trafi do naszego układu trawiennego organizm wysyła mu na pomoc zwiększoną ilość krwi. Wzmacniając ukrwienie tamtych narządów jednocześnie spowalnia pozostałe, w tym także nasz mózg. Po takim posiłku wzrasta również poziom glukozy we krwi co wpływa na obniżenie produkcji neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za pobudzenie i aktywność umysłową. Dlatego wstając od suto zastawionego stołu często czujemy się ospale, nie chce nam się myśleć o niczym  i najchętniej poleżelibyśmy na kanapie.

Senność po posiłku

Dlaczego jest nam przyjemnie ?

Jeżeli nie towarzyszą temu jakieś kłopoty trawienne jak np. nudności lub wzdęcia to po solidnym posiłku odczuwamy jednak pewne  zadowolenie, a nawet przyjemność.

Wraz z pożywieniem – choć jest to zależne od tego co spożywamy – dostarczamy do organizmu aminokwasy powodujące produkcję serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia w dużym stopniu odpowiedzialnych za nasz nastrój i uczucie przyjemności.

Niestety te dobre strony „objadania się” są krótkotrwałe. Ponieważ lubimy czuć się dobrze, dlatego powtarzamy tę czynność doprowadzając do objadania się, tycia ,a nawet uzależnienia. W dłuższej prespektywie więc, sute i obfite posiłki przynoszą jednak więcej szkody niż pożytku

 

Speak Your Mind

*